Як вирощувати тютюн

05 березня 2024

як вирощувати тютюнЯк вирощувати тютюн: загальна технологія

Культура куріння настільки популярна, що при підвищенні цін на сигарети та сигари люди не намагаються кинути палити, а шукають альтернативні джерела тютюнової сировини. Вирощування тютюну на присадибній ділянці стає найпоширенішим явищем. При тому, що рослина досягає 1-2 м у висоту і розвиває розгалужену кореневу систему, організувати тютюнові грядки досить просто.

Культуру вирощують розсадним способом та шляхом посіву у відкритий ґрунт. Вирощування курильного тютюну в домашніх умовах можливе на більшій частині території України. Локальні кліматичні умови впливають на час висадки на грядки та вимоги до агротехніки.

Пророщування насіння

Вирощування тютюну починається з вибору сорту та підготовки насіння. Для цього в невелику ємність (піалу, капронову кришку) поміщають вату або кілька разів складену паперову серветку, заливають її відстояною або кип'яченою водою. Поверх розкладають насіння. Вода не повинна їх покривати, а лише зволожувати основу. Місткість затягують харчовою плівкою, пакетом або накривають кришкою, ставлять на теплу батарею. Час проростання займає 1-4 дні.

Після цього насіння слід посадити в розсадну суміш на відстані 1 сантиметр між насінням. Засипати землею їх не потрібно. Бруньку поливають настойкою цибулі або 1% розчином марганцівки. Щоб зробити настоянку, лушпиння однієї цибулини заливають 1 л води і відстоюють добу.

Час проростання становить 40-50 днів. Як тільки рослини досягнуть 15 см у висоту і досить зміцніють, їх можна висаджувати на грядки за умови відсутності заморозків. Розсаду заглиблюють у ґрунт на пів лопати до нижнього листя. Землю потрібно добре ущільнити та полити грядку.

Посадка у відкритий ґрунт

Як вирощувати тютюн у домашніх умовах в Україні – вибір кожного хазяїна. Через розсаду можна зберегти більше рослин, але при посадці у відкритий ґрунт культура краще акліматизується, стає сильнішою, життєздатнішою.

Для посадки тютюну підходить помірно кислий, пухкий ґрунт. Можна додати торф'яний субстрат. Тютюн висаджують на відстані 60 см один від одного з широтою міжрядь в 1 м. Тютюн поглиблюють у землю на 25-40 см. Розсаду висаджують у відкритий ґрунт, коли він прогріється до +10 -14 °C.

Тютюн не рекомендують садити після інших пасльонових культур – ґрунт буде виснажений і в ньому можуть залишитися специфічні бактерії, небезпечні для нових сходів. Найкращі попередники для тютюну – зернові, бобові культури, а також сидерати, зокрема гірчиця та ріпак.

Догляд за тютюном при вирощуванні

Серед рекомендацій, як вирощувати тютюн вдома, важливе значення мають правила догляду. Цей процес включає такі операції:

 • збирання бур'янів;
 • спушування ґрунту;
 • полив;
 • добрива;
 • обробку від шкідників.

Бур'яни видаляються в міру проростання, одночасно з цим розпушується ґрунт. Додатково ґрунт можна розпушити після поливу чи дощу. Важливо розпушувати в міжряддях, оскільки коренева система тютюну тягнеться далеко за межі стебла. У період посухи покращувати аерацію ґрунту потрібно 1-2 рази на тиждень.

На другому місяці зростання тютюну видаляють кілька нижніх листків, щоб запобігти зараженню рослин хворобами з ґрунту та покращити вентиляцію посадки.

У період активного росту та формування квітів тютюн удобрюють органікою та мінеральними добривами 2-3 рази. Використовують фосфорно-калійні суміші, курячий послід з додаванням золи з дерева для антисептичного ефекту.

У холодну погоду та спеку понад 35°C рослини захищають агроволокном. Для профілактики зараження міллю, листовійкою, павутинним кліщем та слимаками тютюн обприскують інсектицидами широкого спектра дії. Якщо рослини вразив фузаріоз або плямистість, їх слід обробити фунгіцидами для помідорів.

Збирання врожаю

Тютюн, вирощений на своєму городі, збирають, коли листя жовтіє. Розпізнати дозрілу рослину легко по особливому клацанню, з яким відламується висохле листя від стебла. Також вони можуть мати пухирчасту структуру. Стебло залишають, а зрізають самі листя, починаючи з нижнього рівня. Збирання проводять у суху погоду, коли висохне роса, вранці, неспекотний день або ввечері.

Зібране листя потрібно висушити на відкритому повітрі під навісом або в приміщенні, що добре провітрюється. Перший тиждень їх залишають щільно притиснутими один до одного, далі поступово зрушують, відкриваючи кожен аркуш. Для підтримки вологості повітря на рівні 60-70% навколо розкладеного листя встановлюють резервуари з водою. Сушіння триває близько 30-35 днів.

Висушене тютюнове листя потрібно вирівняти. Для цього кожен лист зволожується водою з пульверизатора, складають стопкою та притискають вантажем на добу. Після цього листи зберігаються у сухому приміщенні без доступу прямих сонячних променів.

Кращі сорти тютюну для вирощування в Україні

Тютюн теплолюбний, як і інші представники сімейства Пасльонових. Огородники порівнюють цю культуру з помідорами. багато правил догляду їм ідентичні. Вибираючи, який тютюн краще вирощувати, віддають перевагу махорці або тютюну звичайному.

На їх основі виведено сорти тютюну для вирощування в Україні. Вони адаптовані до особливостей місцевого клімату, життєстійкі та продуктивні:

 1. Трапезонд 92 – різновид із раннім періодом дозрівання. Час появи сходів до зборів урожаю становить 90 днів. Сорт містить до 1% нікотину в листі, яке використовується для набивання легких сигарет і трубок.
 2. Берлі – сорт із високою концентрацією нікотину в листі 1,5-4%. Має насичений смак, аромат із горіховими нотами. Застосовується у комбінації з легкими сортами.
 3. Вірджинія – найпоширеніший сорт для складання сумішей для куріння. Має високий відсоток цукру, за рахунок чого видає запашний, пряний аромат.
 4. Дюбек – сорт з дрібним листям та висотою рослин до 160 см. Розкриває свій смак тільки після тривалої витримки від 1 року.
 5. Гавана – сорт тривалого дозрівання від 90 до 140 днів. Висота стебел досягає 2 м, а в листі міститься висока концентрація нікотину.
 6. Болівійський – ранній сорт, що дозріває за 70 днів. Рослини висотою 2 м, листя підходить для набивання трубок і формування сигар.
 7. Махорка звичайна – сорт з високим вмістом нікотину, використовується для жування та нюхання.

Насіння тютюну дуже дрібне, але продуктивне. В упаковці вагою 1 грам міститься до 12 тисяч насіння. У цьому культура відрізняється високою схожістю. Купувати насіння краще у спеціалізованих торгових точках або безпосередньо у селекціонерів, щоб не сумніватися як посівний матеріал.